Dutovlje 31, Dutovlje 6221, Slovenija
05 764 00 63V osrčju Krasa, v vasi Dutovlje, se razprostirajo vinogradi družine Lisjak, na katerih pridelujejo dve beli in štiri rdeče sorte. Med rdečimi prevladuje refošk, iz katerega nastaja Teran PTP, sledijo cabernet sauvignon, cabernet franc in merlot, beli pa sta avtohtona kraška sorta vitovska grganja in charodnnay.
Vsa vina, ki nastajajo na domačiji Lisjak, so vrhunske kvalitete, kar dokazuje enajst naslovov šampiona, preko sto zlatih medalj ter malo morje priznanj, odlikovanj in odličij, ki so jih podelili navdušeni enologi na slovenskih in mednarodnih tekmovanjih.
Nagrade Lisjakovi cenijo, saj so priznanje za dobro delo v vinogradu in kleti, a družino naprej vlečejo skrb za naravo, ljubezen do kraške zemlje, spoštovanje tradicije svojih prednikov, zavezanost trdemu delu in ljubezen do družine.
Družina je osnova, na kateri Lisjakovi že generacije gradijo in črpajo, a vedno z jasnim pogledom v prihodnost. Boris Lisjak je sedma generacija, ki se v osrčju Krasa z veliko začetnico ukvarja z vinogradništvom in vinarstvom. Njegovo delo počasi prevzema naslednji rod, sin Alen in hčerka Tjaša, dela v vinogradih pa se pridno uči tudi pet Borisovih vnukinj.
O prisotnosti družine na rdeči zemlji, terra rossi, pričajo zapiski dunajske zemljiške knjige iz leta 1836. Najstarejši vinograd na posestvu v letu 2015 praznuje častitljivih sto let in sodi med najstarejše kraške vinograde.
Boris Lisjak je bil eden prvih slovenskih vinarjev, ki je že pred štiridesetimi leti začel s stekleničenjem vina. Svoje znanje je nadgradil z opravljanjem izpita za vinskega svetovalca, je član Reda svetega Fortunata in vitez prvega reda Slovenskega reda vitezov vina. Je tudi predsednik Konzorcija kraških pridelovalcev terana.
Na domačiji Lisjak delo poteka v treh kleteh. Prvo je zgradil Borisov oče pred 45 leti. V njej danes poteka stekleničenje, pretakanje in shranjevanje vin.
S širitvijo so se pojavile potrebe po novi kleti, zato je Boris pred dobrima dvema desetletjema zgradil še eno, kamnito obokano klet, kjer v velikih lesenih sodih poteka dozorevanje vin. Leta 1990 je prejela naziv najlepše slovenske kleti.
Srce domačije pa je leta 2012 obnovljena stara klet Borisovega dedka iz leta 1887. V njej so shranjena arhivska vina.
Na domačiji ponujajo degustacijsko sobo, primerno za skupine do 60 oseb, v toplejših delih leta pa je na voljo še prostor na pravem kraškem borjaču.
Poleg degustacije vin, ki se skrivajo v kleteh družine Lisjak, vam lahko postrežejo še s kraškimi suhomesnatimi izdelki in siri.
V idilični pokrajini, obkroženi z vinogradi, boste gotovo želeli preživeti več dni in spoznati vse skrivnosti prelepega Krasa. Pri Lisjakih so prav za vas skrbno uredili štiri dvoposteljne sobe in dva apartmaja, ki so opremljeni s televizijo in brezžičnim internetom. Izkušnjo Krasa si lahko popestrite tudi z izposojo koles.
Kras, pokrajina, ki se razteza na meji med Italijo in Slovenijo, sodi med najmanjše vinorodne okoliše, a je zaradi svoje edinstvene zgodovine, geografskih in kulturnih značilnosti poznana povsod po svetu.
Kraševci so pokončni, dobri, varčni in iznajdljivi ljudje, ki so se morali stoletja boriti s kamnito naravo, močno burjo in pomanjkanjem vode na površju. Kamne so izkoristi za gradnjo mojstrskih hiš in se tako obvarovali pred burjo, vodo so ujeli v kamnite štirne in z ljubeznijo izkoristili vsako ped sicer skromnih površin zemlje.
Kras je njihovo borbo bogato nagradil in jim podaril preprogo z železom bogate rdeče zemlje, imenovane terra rossa ali jerina. Na njej Kraševci iz trte refošk že stoletja pridobivajo edinstveno vino teran, ki ni le odličnega okusa, temveč ima tudi zdravilne učinke. V 19. stoletju so ga dunajske petične gospodične v lekarnah kupovale kot zdravilo proti slabokrvnosti.
Kraševci pa vedo povedati, da kozarec terana in rezina kraškega pršuta pozdravita prav vse tegobe.
Povezujemo.si® strankam zagotavlja višje pozicioniranje v iskalniku Google skozi napredno optimizacijo. Dodana vrednost podjetju se tako kaže z večjim povpraševanjem po njihovih storitvah oz. izdelkih.
Domačija Lisjak